Články, dřevěné dveře -

ČLÁNKY


Dřevěné interierové dveře - produkce

V poslední době se každý snaží ušetřit na vnitřních interierových dveřích. V mnoha případech se stává že dřevěné interierové dveře s nižší cenou se také projevuje na kvalitě. Kvalita této výroby není všechnou další věcí je nebroušený povrch který se musí obrousit a poté nalakovat. Může vzniknou problém usazování interiérových dveří do obložkových zárubní kdy jsou vyvrtány otvory na závěsy jinde na interierové dveřích a zárubních. Tyto levné interierové dveře nejsou esteticky vhodné do obytných místností. Nejsou kvalitně zpracované jak ve spojích tak nejsou zapravené jak smolníky tak i suky. Právě z tohoto důvodu je mnohem výhodnější jak z finančního tak estetického hlediska. Právě proto každému doporučuji koupit dražší kvalitnější dřevěné interierové dveře které budou plnit svoji funkčnost jak v těchto obložkových zárubních také i estetický dojem. Když si každý spočítá celkovou cenu jak těch levnějších dveří bez úpravy tak hotových dveří, tak mu vyjdou dvě rozdílná čísla.


Dřevěné interiérové dveře protipožární

Dřevěné interierové dveře protipožární se vyznačují svými specifickými vlastnostmi odolávat proti ohni. Interiérové dveře protipožární nejsou nehořlavé jak by se dalo chápat, ale je definováno normou ČSN jak dlouho musí trvat než vnitřní interierové dveře prohoří z místnosti do místnosti. Jsou vyrobeny s větší tloušťkou a přidány o ochranné pásky které při styku s ohněm se nafouknou a nepropustí jak oheň tak vzduch který tento oheň podporuje. Protipožární vnitřní interiérové dveře musí mít i obložkové zárubně s větším falcem, aby protipožární dveře dokonale doléhaly. Protipožární interierové dveře nemůže vyrábět každá firma vyrábějíci dřevěné dveře. Nemohou je vyrábět z důvodu odzkoušení ve státní zkušebně. Protipožární dveře se umísťují převážně v kotelnách a předem určených místech. Protipožární dveře se liší i vyšší cenou oproti klasickým dřevěným dveřím. Když umístíme protipožární dveře do obložkových zárubní musíme také zvolit vhodné závěsy které jsou schopny nést vyšší váhu.


Dřevěné interiérové dveře - zvláštní typy

Dřevěné interierové dveře nemusí být vždy jen klasické, ale můžeme mít i zvláštní typy jako jsou například skládací dveře. Interiérové dveře skládací se používají na těch místech kde je málo prostoru pro dveře otvíravé. Dalším typem jsou i vnitřní interierové dveře posuvné, tyto dveře se posouvají popřípadě zasouvají v obložkových zárubních. Posuvné dřevěné interierové dveře můžeme mít jednoduché nebo dvojité. Také mohou být zásuvné na stěnu nebo do stěny. Dalším typem jsou turniketové dveře které se používají na frekventovaných průchodech kde je dost místa na jejich umístění. Můžeme mít dřevěné dveře i zvukotěsné s kterými musí být upraveny i obložkové zárubně, které budou plnit taktéž tuto funkci. V mnoha zvláštních případech mohou být interiérové dveře i prachotěsné. Právě tyto vnitřní dveře a obložkové zárubně jsou opatřeny těsnícími pásky které brání průletu prachu přes dveře.


Vnitřní dřevěné interiérové dveře – kování

Každé dřevěné interierové dveře musí být opatřeny kováním. Máme různé druhy kování jak tvary tak se liší i na funkčnost. Základní dřevěné interiérové dveře mají základní kování což jsou panty z pravidla tři. Musí mít také zámek do něhož se usazuje klika. Musí být zvolená rozteč zámku hloubka zámku, sou vyráběny různé rozměry. Na vnitřní interierové dveře se usazují i štítky které plní estetický dojem. Když jdou Interiérové dveře opatřeny kováním tak musí být osazeny i obložkové zárubně které mají taktéž závěsy (panty) tak i protiplech který slouží proti zámku kde je zámek a střelka aby měla do čeho zapadat a nevylomilo se dřevo které má menší pevnostní vlastnosti jak dřevo. Při vyšší hmotnosti dveří se používají dvojité panty které mají větší nosnost. Mohou být také použity i jiné závěsy které se hodí do daného místa svými specifickými vlastnostmi.


Vnitřní dřevěné interiérové dveře – výroba

Vnitřní dřevěné interiérové dveře prochází složitou výrobou. Když tuto výrobu vnitřních dveří popíšu tak to bude na několik A4, pokusím se to shrnout na několika vět. Musíme mít surový materiál který podélně rozřežeme, zakrátíme. Tyto hotové přířezy ohoblujeme a vyfrézujeme na fréze nebo na cnc stroji falc. Musíme mít dvě stojky a minimálně dvě příčky podle druhu dveří. Musíme vyfrézovat drážky na výplně a nebo na sklo které se usadí po dokončení dveří. Po veškerém vyfrézování se vyvrtají díry na kolíky které funguji s lepidlem jako spojovací materiál. Po dokončení těchto úprav naneseme lepidlo zastrčíme kolíky, složíme vnitřní dřevěné interiérové dveře které musíme náhledně stáhnout svěrkami nebo v hydraulickém lisu. Po slepení se musí vybrousit a povrchově upravit. Po dokončení se tyto vnitřní dřevěné interiérové dveře mohou usadit do obložkových zárubní.


Vnitřní dřevěné interiérové dveře – vývin

Už dříve když si lidé stavěli své příbytky tak nějakým způsobem tvořili dveře které jim zajišťovali soukromí, teplo a tak podobně. Byly to úplně primitivní vnitřní dřevěné interiérové dveře které neměly žádné obložkové zárubně jak je známe dnes. Neměli žádné vnitřní dveře, měli chudé domky o jedné místnosti v níž tyto vnitřní dřevěné interiérové dveře nepotřebovali. Postupem času však začali své obydlí rozšiřovat a tím i oddělovat místnosti. Oddělovali to samozřejmě úplně primitivně jako třeba kůží a tak podobně. Postupem času si vytvořili vnitřní dveře třeba z rákosu na jednoduchém principu. Jak šla doba tak postupně začaly vznikat dřevěné interiérové dveře které se začaly nějakým způsobem usazovat do obložkových zárubní s různými tvary, rozměry, nebo z různých dřevin které měli k dispozici. V dnešní době máme velkou škálu těchto dřevěných dveří, které mají různou cenovou relaci.


Vnitřní dřevěné interiérové dveře – dřevina

Když si vybíráme tvar a rozměry dřevěných iteriérovích dveří tak musíme i zvolit dřevinu ze které jsou právě tyto dřevěné interiérové dveře možné vyrobit. Vnitřní iteriérové dveře se většinou vyrábí z velmi známých dřevin jako je třeba borovice, smrk, lípa nebo také tvrdší dřeviny jako je například jasan, buk, nebo dub. Když si zvolíme dveře vyrobené z listnaté dřeviny dub a zvolíme jehličnaté dřevo smrk na obložkové zárubně. Nebude to určitě vhodné, protože dub je tmavý a tvrdý, vyznačuje se svými póry. Naopak smrk je velice světlý, celistvý a jsou vidět letokruhy které však u dubu ne. Když zvolíme dřevinu tak se také musíme zeptat na cenu je rozdíl právě tohoto dubu a smrku. U dubu je cena až dvakrát větší než u jehličnatých dřevin jako třeba smrk.


Povrchová úprava – Vnitřní dřevěné iteriérové dveře

Máme rozdílnou úpravu vnitřních interiérových dřevěných dveří a venkovních – vchodových dveří. Vnitřní interiérové dřevěné dveře se mohou upravit pouze lakem a nebo se mohou namořit na určitý odstín který se hodí k interiéru kam se interiérové dřevěné dveře usazují. Podle povrchové úpravy interiérových dřrvěných dveří se musí upravit také obložkové zárubně, aby byli ve stejném odstínu a se stejnou povrchovou úpravou.Vnitřní dřevěné interiérové dveře a obložkové zárubně musí být tedy sladěny odstínem, aby to nedráždilo naše oči a mělo to pozitivní vliv na okolí. Dřevěné interiérové vnitřní dveře mohou být vyrobeny i z různých druhů dřevin. Od tohoto druhu se odvíjí i cena dveří. Druh dřeviny ovlivňuje i kvalitativní stránku dřevěných dveří. Když se vrátím k povrchové úpravě, tak každá dřevina se stejnou barvou zbarví jinak. Pokud dřevěné vnitřní dveře moříme tudíž upravujeme barevně tak se stejně musí nalakovat a tím se zvýší cena. Někdy je taková operace nevyhnutelná vzhledem k prostředí kde jsou dveře usazeny interiérové nebo venkovní dveře.


Vnitřní dřevěné interiérové dveře

Když někdo uslyší vnitřní dřevěné interiérové dveře tak si vybaví určitý tvar, barvu a velikost a tak podobně. Je obrovská škála možností vyrobených interiérových dveří které budou plnit stále jen funkci oddělení místností, chodeb a jiných prostor. Na každém je jaké vnitřní dveře si zvolí. Vše je jen na jeho uvážení jaký budou mít tvar, barvu a rozměry. Vnitřní dřevěné interiérové dveře mohou být klasické obdélníkové, nebo také s horním obloukem. Stále se však usazují do oblož kových zárubní. Obložkové zárubně vnitřních dřevěných interiérových dveří musí splňovat určité zásady, aby byly plně funkční.Vnitřní dřevěné interiérové dveře mohou být pravé, levé záleží na tom kde jsou umístěné a kam se hodí aby se otevíraly. Máme i zvláštní způsoby jako třeba vnitřní dřevěné interiérové dveře posuvné, kývavé, turniketové, skládací a jiné. V každém případě musí být vnitřní dřevěné interiérové dveře uloženy do obložkových zárubní které jsou jejichž oporou.


Výroba dveří rámové konstrukce - 1.část

Hlavním materiálem pro výrobu dveří je řezivo nebo nastavované nekonečné vlysy a tenké velkoplošné materiály na výplně. Jako ostatní materiály vstupují do výroby lepidlo, kování a nátěrové hmoty.

1) Hrubé krácení řeziva - Účelem operace je zkrácení řeziva na určitý rozměr (svislých nebo vodorovných vlysů) a odstranění nežádoucích vad. Používají se zkracovací pily spodní nebo horní, osazené pilovým kotoučem s trojúhelníkovým ozubením souměrným pro příčné řezání. Vhodné jsou pilové kotoučové se zuby opatřeny SK plátky střídavé šikmo broušenými.

2) Řezání na hrubou šířku - Účelem operace je omítnou a rozmítnou řezivo na požadovanou šířku. Při operaci se hrubé délkové přířezy rozřezávají podélnými řezy na jedno nebo vícelistých rozřezávacích kotoučových pilách s mechanickým nebo ručním posuvem. Kotoučové rozřezávací pily se osazují pilovými kotouči na podélné řezání.

3) Odstranění vad - Na zkracovací pile se odstraní vady, které nevyhovují kvalitním požadavkům. Odstranění vad může probíhat ručně nebo na optimalizačním pile. Kdy pracovník označuje speciální křídou začátek a konec vady.Po snímaní takto označených vad dochází k jejich vyřezání. Opracované vlysy se třídí délkově do příslušných boxů.


Výroba dveří rámové konstrukce - 2.část

4) Délkové nastavování- Vykrácené kvalitní vlysy jsou nastavovány do nekonečného vlysu. Při délkovém nastavování jsou vlysy uložený do zařízení na posuvné stole. Po upnutí se automatickým posuvem stolu podél frézovací hlavy vyfrézuje do čel vlysů miniozub. Vlys se otočí o 180°, srovnají se čela a postup se opakuje. Oboustranně vyfrézované vlysy jsou jednostranně naneseny lepidlem a jsou vtahovány do srážecí částí zařízení na lepení nekonečného vlysu kde jsou sraženy a zkráceny na délku.

5) Čtyřstranné opracování- Účelem této operace je úprava tloušťky a šířky vlysů. K tomuto účelu jsou používány tvarovací čtyřstranné frézky.

Oboustranné čepování a přené krácení- Účelem operace je vytvoření čepu, dlabu a přené zkracování vodorovných a svislých vlysů dveřního rámu.Uvedené operace se mohou provádět na samostatných strojích nebo na CNC obráběcím centru. Nastavení nástroje na požadováný profil se provede pomocí software počítače CNC obráběcího centra.

6) Vyspravování vad- Účelem této operace je vyspravení vad systémem lamel. Vyspravovaný dílec se upne do stolu a nastaví se doraz na frézce. Dorazem se určuje hloubka vyfrézovaného lůžka. Vyfrézuje se vada a do lůžka se nanese lepidlo. Vybere se taková lodička která má podobnou kresbu jako vyspravovaný dílec a vloží se do lůžka, lehce se doklepne a případně se začistí brusným papírem.


Výroba dveří rámové konstrukce - 3.část

7)Vrtání otvoru pro kolíky- V případě, že jsou vlysy spojeny na kolíky, vrtají se na kolíkové vrtačce, na niž jsou otvory vrtány najednou ve stanovené rozteči stroje, je nutné věnovat mimořádnou péči umístění otvorů, protože po sesazení dvou vlysu nesmí přesah jednoho vlysu na lícovacích místech činit více než 0.3 mm.

Dlabání a vrtání otvorů pro závěsy a zámek- Ú čelem této operace je zhotovení otvorů pro závěsy a otvoru pro klec zámku, vyfrézování drážky pro čelo zámku a vyvrtání otvoru pro kliku a klíč. Operace lze provést několika způsoby: Otvor pro klec zámku se dlabe na řetězové dlabačce. Drážky pro čelo zámku se frézují na horizontální dlabací vrtačce. Ručním posuvem.Všechny tří operace lze provést na jedno upnutí na speciálním jednoúčelovém stroji nebo na počítačem řízeném obráběcím centru.

8)Lepení dřevních křídel- Nejdůležitějším spojovacím prostředkem při výrobě stavebně truhlářských výrobků jsou lepidla. Z formaldehydovým lepidlem je nejvhodnější Umacol B, který je odolný vůči povětrnostním vlivům. Z močovinoformaldehydových lepidel je možno použít Umacol C, Diacol F a Dukol A.Je možné použít PVAC lepidla.Vlys s naneseným lepidlem se uloží do mechanického, hydraulického nebo pneumatického přípravku , jehož konstrukce zajišťuje stažení dřevního křídla do úhlu. Po sražení se dřevní křídlo vyjme ze stahováku a uloží na paletu, kde po 4 hodinách dojde k vytvrzení lepidla. Pokud jsou spoje vytvrzovány vysokofekvenkčním ohřevem, doba vytvrzení je dána druhem zařízení a typem lepidla. Postup lepení dveřních křídle na kolíky: Do všech otvoru na kolíky se nanese lepidlo.Lepidlo se ponořením nanese také na konce kolíku v délce cca 20 mm.Tímto koncem se kolíky zarazí do otvorů vodorovných vlysů.Lepidlo se nanese na podélnou spáru spodního vlysu a obě části vlysu se stáhnou na samosvorný profil.Konce kolíků se namočí do lepidla a vodorovné vlysy se předsrazí s vlysy svislými. Předsražená dřevní křídla se vloží na přípravku a stahnou. Po stažení se očistí vytrysklé lepidlo a křídla se odloží na paletu k vytvrdnutí lepidla. Je-li stahovací přípravek vhodně konstrukčně upraven, lze předsražení vynechat. V tom případě se vlysy vloží do přípravku a stáhnou se v celek.


Vybrat foliované, dýhované nebo dřevěné dveře?

Tuto otázku si klade asi každý, kdo řeší výměnu interierových dveří. Odpověď není zase tak jednoduchá jak by se zdálo. Nabídka výrobců je opravdu široká, takže možností výběru dveří je spousta. Vzhledem k tomu, že interierové dveře dost výrazně určují vzhled celého bytu, je dobré si vybrat opravdu s rozvahou.

Nejlevnější volbou jsou dveře foliované. Pro někoho jasná volba vzhledem k ceně. Hodí se téměř do každé domácnosti a výhodou je široká škála dekorů a barev.

Pokud však preferujete přírodní materiály, máte volbu jednodušší. Buď dveře s přírodní dýhou nebo rovnou dveře z masivního dřeva. Zde se tábory příznivců dohadují, které z těchto dveří jsou lepší. V obou případech se můžete kochat přírodním materiálem. Nicméně pokud vás okouzlili např. kazetové dveře, paj je volba více než jasná. Masivní materiál je při výrobě interierových dveří jedničkou již několik staletí. Pohled na jedinečnou kresbu dřeva vás neomrzí ani po desítkách let.


Dřevěné interiérové dveře - proč se vyplatí investice do kvality?

V poslední době se mnozí snaží ušetřit na vnitřních interierových dveřích a pak častořeší problémy s jejich nekvalitou


Protipožární dřevěné vnitřní dveře

Naše interierové dveře jsme schopni vyrobit jako protipožární. Tyto se vyznačují specifickými vlastnostmi: nejsou nehořlavé, jak by se dalo chápat, ale platí pro ně norma ČSN definující, jak dlouho musí vnitřní interierové dveře vydržet nápor ohně než prohoří z místnosti do místnosti.


Interiérové dveře - zvláštní typy

K méně častým typům interierovýchdveří patří skládací dveře. Používají setam, kde je málo prostoru pro dveře otvíravé. Dalším typem dveří jsou vnitřní dveře posuvné, které se posouvají či zasouvají.
Kování na dveře
Pouzdra JAP
Stavební pouzdra Eclisse
Interiérové kování
Interiérové dveře

Copyrights 2015 Truhlářství Čuda Dveře. Všechny práva vyhrazena. Webdesign Studio Virtualis.